Urfa’da patates dağıtımında izdiham: Görevlilere inceleme başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çiftçiden alımı yapılan patates ve soğanlar ihiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlandı.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patateslere halkın yoğun ilgisi oldu ve izdiham görüntüleri ortaya çıktı.

Yaşanan izdiham, koronavirüsünün yayılmasını engellemede önemli rol oynayan mesafe kuralının ihmal edilmesine sebep oldu.

Bazı vatandaşların yere düşen patatesleri toplamaya çalıştığı görüldü. Kamyondaki patatesler dakikalar içinde tükendi.

Tepkiler üzerine Eyyübiye Kaymakamlığı, internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, dört tır malzemenin üçünün problemsiz bir şekilde dağıtımının gerçekleştirildiği, kalan son tırdaki malzemenin oluşan kalabalık nedeniyle programlı bir şekilde dağıtılamadığına ve istenmeyen görüntülerin çıktığı anlatıldı. Açıklamada şöyle denildi: 

“12 BİN AİLEYE EVLERİNDE TESLİM EDİLDİ”

“Tarım ve Orman Bakanlığının 08.04.2021 tarihli ve 396932 sayılı yazısı ile üreticilerin elindeki arz fazlası patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi hanelere ücretsiz olarak dağıtılması işi kapsamında, ilçemize şimdiye kadar gelen yüzlerce ton ürün, 12.000 aileye evlerinde teslim edilerek sorunsuz bir şekilde dağıtılmıştır.

Olay günü de vakfımız personelince teslim alınan dört tır malzemenin üçü yine problemsiz bir şekilde dağıtımı gerçekleştirilmiş, kalan son tırdaki malzeme de kapıda teslim dağıtımı yapılmak üzere pikaplara yüklenirken, bir anda oluşan kalabalık nedeniyle dağıtım programı tam olarak uygulanamamış ve söz konusu istenmeyen görüntüler oluşmuştur.  

Konu ile ilgili görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatılmış olup, gelen yardımların, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine teslimi şeklinde dağıtımı, büyük bir özen ve dikkatle devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir