Tunç Soyer’den reaksiyonlara karşılık

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünün kutlandığı tarihi gecede Atatürk’ün Söylev’inden atıfla yaptığı konuşmaya AKP ve MHP’den sert reaksiyonlar geldi. Soyer tenkitlere, “Biz işgalcilerin gemileriyle kaçan saray erkanının değil, bağımsızlığımız için göğsünü siper eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda canını feda eden atalarımızın müsaadeden yürümeye devam edeceğiz” karşılığını verdi.

Kurtuluşunun 100. yılını görkemli merasimlerle kutlayan İzmir Türkiye’nin gündemine oturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gündoğdu Meydanı’nda yaptığı devasa tertibe akın edenler eşsiz imajlar oluşturdu, Atatürk ve Cumhuriyet’e sevgisini bir sefer daha gözler önüne serdi.

Geleneksel fener alayı yürüyüşü, DJ gösterisi, 180 dansçının Ulusal Çaba’yı canlandırdığı tiyatral koreografi ve ışık oyunlarıyla büyüleyici bir atmosfer oluşurken, coşku Tarkan’ın sahneye çıkmasıyla doruğa tırmandı.

SOYER KONUŞMASINDA NUTUK’TAN DA ALINTI YAPTI

Tarkan sahneye çıkmadan evvel halka hitap eden Tunç Soyer, şunları söyledi:

“9 Eylül hem kentimizin hem memleketimizin kurtuluş günüdür. Ve büyük liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşın son gününü zaferle, zaferin birinci gününü ise barışla taçlandırmış. Artık de o Cumhuriyet’i yeniden barışla, demokrasiyle taçlandırmak bize düşüyor. Bu Cumhuriyet’i demokrasinin tatlı güneşiyle aydınlatacak olan biziz, sizlersiniz. Bu sorumluluğun şuuruyla artık sıra bizde. Bağımsızlık ateşini yüz yıl evvel yaktığımız üzere bugün de ülkemizin içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya muktediriz.”

Soyer, konuşmasının bir kısmında, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi. Gençleri, bayanları ve geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” diye konuştu. Soyer’in bu kelamlarına AKP ve MHP cephesinden reaksiyon geldi.

BAHÇELİ: DEVŞİRME HASTALIĞIDIR

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Lideri Devlet Bahçeli, Soyer’i eleştirerek, ‘’Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek söz edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır” dedi.

ÇELİK: OSMANLI DEVLETİ’Nİ MAKSAT ALMASI ŞUURSUZLUK

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni amaç alması şuursuzluktur. Daha evvel de söz etmiştik: Kim Osmanlı Devleti’yle Türkiye Cumhuriyeti’ni arbede ettirmeye çalışıyorsa milletin egemenlik haklarıyla sorunu vardır. Bütün siyasi misyonu Cumhuriyet’inizle Osmanlı Devleti’mizi hengame ettirme üzerine kurulmuş olanlar var. Cumhuriyet’imize sahip çıkmak için tarihimizin büyük köklerinden Osmanlı Devleti’yle hengame etmek milletimizin kimliğine hücumdur. Cumhuriyet de bizim, Osmanlı Devleti de” açıklamasını yaptı.

DAĞ: SENEYE KUTLAMALARI ATİNA’DA YAPIN

AKP Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise “Osmanlı’yı hain ilan ediyor ancak işgalci Yunan’ın ismini zikretmiyor bile. Seneye kutlamaları Atina’da yapın da tam olsun” kelamlarıyla Soyer’e yüklendi.

SOYER’DEN “İŞGALCİLERİN GEMİLERİYLE KAÇAN SARAY ERKANI” VURGUSU

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, bugün toplumsal medya hesabından tarihi geceye dair iki fotoğraf paylaşarak karşılık verdi.

Soyer, şöyle yazdı: “Sevgili İzmir. Dün akşam çok güzeldin! Hepimizin tek yürek olduğu bu mükemmel buluşmaya hiç kimse gölge düşüremez. Biz işgalcilerin gemileriyle kaçan saray erkanının değil, bağımsızlığımız için göğsünü siper eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda canını feda eden atalarımızın müsaadeden yürümeye devam edeceğiz.”