Taban fiyata orta artırım formülleri bedellendiriliyor

Asgari fiyat yılda bir defa kararlaştırılıyorken bu yıl enflasyonun yükselmesi ve çalışanların alım gücünün düşmesi nedeni ile orta artırım yapılması gündeme geldi. Lakin bu artırımın hangi kritere bağlı yapılması gerektiği formundaki formül arayışı devam ediyor. Orta artırımın temmuz ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Talimat verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, ücretliler dahil herkesin gelirini artıracak düzenlemeler yapılması istikametinde talimat verdiğini ilan etmişti.

Çalışmalar başlatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ilgili kurumlarla çalışma başlattı. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’da dün katıldığı bir TV proğramında çalışmalara başlandığı bilgisini verdi.

Asgari fiyat artık 4 bin 253 lirada

Milyonlarca çalışanın gözü bu yıl için yüzde 50,5 artışla 4 bin 253 lira olarak belirlenen taban fiyatta orta artırıma çevrildi.

Üç farklı artırım teorisi dillendiriliyor

Asgari fiyata orta artırımda 6 aylık enflasyon oranında artırım, yıllık enflasyon farkının yansıtılması, patronun prim yükünün hafifletilmesi formülleri üzerinde çalışılıyor.

Birinci formül: Minimum fiyat aylık ya da yıllık olarak belirlenebilecek

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı taban fiyat konusunda ilgili kurumlarla çalışma başlattı. Bakanlığın teklifi üzerine Taban Fiyat Tespit Kurulu toplanıp yeni minimum fiyatı ister yıllık ister aylık belirleyebilecek. Bunun üst hududu iki yıl olacak.

İkinci formül: Taban fiyat enflasyona nazaran belirlenebilecek

4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak haziran ayı enflasyon oranının akabinde birinci altı aylık enflasyon oranı belirlenecek, memur ve emeklilere yapılacak artırım oranı açıklanacak. Taban ücretliye orta artırımda 6 aylık artırım oranı da belirleyici olacak. Yılın birinci 5 ayında enflasyon yüzde 35.64 olmuştu.

Üçüncü formül: Minimum fiyata yapılacak artırımda patrona prim takviyesi verilebilecek

Asgari fiyatta gelir vergisi kaldırılmıştı. Brüt minimum fiyatta 760 lira prim kesintisi bulunuyor. Patron açısından da 876 liralık prim maliyeti bulunuyor. Taban fiyata orta artırım durumda patrona prim dayanağı seçeneği bedellendiriliyor.

3 değerli adım yolda

Erdoğan’ın konuşmasında aktardığı üzere tüm bölümleri rahatlatacak 3 adımın atılmasına hazırlanılıyor. Buna nazaran, temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretliler rahatlatılacak. Yılbaşında tüm çalışanların durumları gözden geçirilerek, herkesin hakkını alması sağlanacak. Toplumsal yardım şemsiyesi genişleterek hiçbir vatandaş enflasyona ezdirilmeyecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.