RTÜK’ten Seyahat kararını eleştirmeye ‘suçluyu övme’ suçlaması

ANKARA – Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel için RTÜK idaresinin talimatla özel rapor düzenlediğini açıkladı.

Üst Kurul’da bugün görüşülecek evrakların yasa gereği 24 saat evvelce üyelere dağıtıldığını, birinci izleme raporunun TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Seyahat Davası kararlarıyla ilgili açıklamalarına haber bültenlerinde yer veren televizyon kanallarına ceza verilmesi istemiyle olduğunu söyleyen Taşcı, “Toplantıya saatler kala raporlar bu sabah RTÜK Lideri Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildi. İzleme Dairesi Başkanlığı’na geri gönderilen raporlara CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel’in ismi eklendi, ceza unsuru de daha üst hududa çekilerek ağırlaştırıldı” dedi.

Düzenlenen yeni raporlara nazaran, Seyahat Davası tutuklamalarını eleştirmenin “suçu, cürüm örgütlerini ve hatalıyı övme” sayıldığını söz eden RTÜK Üyesi Taşcı, “Raporlar, Özgür Özel ismi eklenmiş; Şık ve Özel’in siyasi değerlendirmelerini yayınlayan televizyon kanallarına da daha ağır ceza istemiyle güncellenmiş olarak Üst Konsey Üyeleri’ne yine dağıtıldı. Üst Kurul’un saat 15.00 olarak belirlenen toplantı saati de 17.00 olarak değiştirildi. Yasaya muhalif, 24 saat evvelce üyelere dağıtılmamış bu hukuk garabetiyle ilgili son kelamı ise Üst Konsey söyleyecek” tabirlerini kullandı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.