NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den flaş uyarı: Rusya saldırmaya bahane arıyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna Rusya krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Rusya’ya geri çekilme çağrısını yineleyen Stoltenberg, geri çekilmenin olmadığını duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamalarında şunları söyledi:
Ukrayna sınırına askeri sevkiyat yapmaktalar. Şu anda bir bahane arayışında olduğunu görüyoruz Rusya’nın. Bundan kaygı duyuyoruz.

NATO müttefikleri Rusya’nın eylemlerini planlarını ifşa etti. Rusya çok büyük bir askeri yığılma gerçekleştirdi. Eğer güç kullanacak olurlarsa biz müttefikler olarak Ukrayna’yı destekliyoruz ve biz de doğuda birlikleri konuşlandırıyoruz. Bu yüzde 100 olacak mı söyleyemiyoruz ama tehdidi anlatıyoruz ki risk gerçekleşmesin.

Reuters ateş açıldığını duyurmuştu

Reuters, Ukrayna’nın doğusundaki Elenovka köyü ile Donetsk Havalimanı yakınlarında bombardıman sesi duyulduğunu aktardı.

Rus ayrılıkçılar: Ukrayna bize ateş açtı… Mobilbahis Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılar, hükümet güçlerini son 24 saat içinde dört defa ateş açmakla suçlarken, saldırılarda ölü veya yaralı olup olmadığını tespit etmeye çalıştıklarını belirttiler.

Ukrayna: Ayrılıkçılar köylere saldırdı… Bu iddianın ardından Ukrayna’dan açıklama geldi. Açıklamada, ayrılıkçıların mevzilerine yönelik saldırı iddiası yalanlandı. Ukrayna ordusu da suçlamaları reddederken, asıl isyancıların Ukrayna ordusuna ateş açtığını ifade etti. Ayrılıkçıların, Luhansk’ta köye saldırdığını açıklandı.

Hulusi Akar NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen ikinci gün oturumlarına katıldı. Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı 2’nci gün programı kapsamında Gürcistan ve Ukrayna Konulu NAC Oturumu’na katıldı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen ikinci gün oturumlarına katılan Bakar Akar, Bulgaristan Savunma Bakanı Stefan Yanev, İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ayaküstü görüştü.