İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için Danıştay’a dava açıldı

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için Danıştay’a dava açıldı
İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için Danıştay’a dava açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı mahkemeye taşındı. İki ayrı dava açılan sözleşme için CHP’nin de dava açması bekleniyor.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin Twitter hesabında yapılan açıklamada, dava açıldığı bilgisi verilerek, “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20.03.2021 tarihinde gece yarısı 02:00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02:00’de, Danıştay başkanlığına hitaben, işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz.” denildi.

 

Kadın düşmanları uyumuyor olabilir.
Biz de uyumuyoruz.
Gece yarısı 02.00’de, #İstanbulSözleşmesi’nin feshini bildiren Anayasa’ya aykırı karara karşı, Danıştay’a iptal başvurusunda bulunduk.
Buradayız. Tüm kadınlar gönlünce yaşayana dek.#KadinaSiddeteHayir pic.twitter.com/Gwit2u0AmN

— Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği (@oncecocuklarve1) March 22, 2021
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, CUMHURBAŞKANI KARARI İLE FESHEDİLEMEZ”

Dernekten yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı, Türkiye’nin emektar kadınlarının mücadelesiyle kazanılan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini duyurdu. Ancak hukuken bu kararın hükmü yoktur. İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz.” ifadeleri kullanıldı.

#AKLINIZDANBİLEGEÇİRMEYİN

Açıklama, “Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.” ifadesi ile  son buldu.

BİR DAVA DA ESKİ YARSAV BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU’NDAN

Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da şahsi Twitter hesabında İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Danıştay’a taşındığını duyurdu.
 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE DAVA

Dün bir tv programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Daniştay’da dava açılmıştır.

Boş dilekçe örneği de isteyenlerin kullanmaları için kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu pic.twitter.com/DcnM9XRHj1

— Ömer F. Eminağaoğlu (@eminagaoglu) March 22, 2021
Eminağaoğlu, “Dün bir TV programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay’da dava açılmıştır.” dedi ve boş dilekçe örneği de paylaştı.

Ağaoğlu, bir diğer mesajında ise “Dava, bir kadın müvekkilim adına açılmıştır. Davalı, Danıştay kararlarından hareketle ‘Cumhurbaşkanı’ değil, ‘Cumhurbaşkanlığı’ olarak gösterilmiştir.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*