İsmailağa Cemaati’nin Erdoğan’a desteğinin perde arkası… Erbakan’dan sürpriz ziyaret

Erkin yazısında kararın Refah Partisi lideri Fatih Erbakan’ın İsmailağa İmamı Salih Topçu’yu ziyaretinin ardından açıklanmasına dikkat çekti. Erkin’in iddiasına göre Yeniden Refah’ın Genel Başkanı Fatih Erbakan kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile görüşmek için de randevu istedi ve bu görüşme önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin’in ‘Şura toplandı, 21 oyla Erdoğan’a destek ilan etme kararı çıktı’ başlıkla yazısı’nın tamamı:

Şura toplandı, 21 oyla Erdoğan’a destek ilan etme kararı çıktı
İSMAİLAĞA’NIN CUMHUR KARARININ PERDE ARKASI:

“… Depremin yıktığı 13.5 milyonluk coğrafyada ilk günden bu yana “devlet” gibi çalışan tarikat-cemaatlerden en dikkat çekeni de Menzil’di. Menzil Erdoğan’a desteğini açıkladı. (Beşir Derneği) Şimdi sırada İsmailağa, Erenköy, İskenderpaşa tarikat-cemaatlerinin açıklamaları bekleniyor.”
Bu cümleleri 17 Mart’ta kurdum ve köşemde ayrıntılarını aktardım.
Ve cuma günü (28 Nisan) İsmailağa Cemaati de Cumhur İttifakı’nı destekleme kararını aldığını kamuoyuna duyurdu:
“… Dünyayı saran salgın hastalık, ardından sel felâketleri ve yıkıcı depremlerin maddî-manevî sonuçlarıyla beraber, günden güne artan küresel sorunlarla sürdürülebilir mücadele zarureti; güçlü, tecrübe ve istikrar sahibi bir idareyi gerekli kılmaktadır. Bu düşüncelerle; istikrar ve tecrübenin başarıyı getirdiği inancıyla 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme yönündeki kararımızı kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”
Peki bu karar nasıl alındı?

ERBAKAN CÜBBELİ’Yİ ZİYARET EDECEK

İsmailağa’ya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre; cemaatin ileri gelenleri mart ayının ortalarında toplandılar. Yaklaşık 60 kişinin çağrıldığı şura toplantısına 40 kişi katıldı. Toplantıda, 21 isim Cumhur İttifakı’na desteğin kamuoyuyla paylaşılması, 19 isimse paylaşılmaması yönünde oy verdi. Bu süreçte cemaat içinde toplantılar sürdü ve cuma günü Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan’ın İsmailağa İmamı Salih Topçu’yu ziyaretinin ardından desteğin açıklanmasına karar verildi.

İsmailağa’nın önde gelen isimlerinden biri Erbakan’ın ziyaretini ve açıklamayı şu cümlelerle değerlendirdi:

“Cemaat cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, vekillik seçimlerinde ise Erbakan’a oy verecektir. Kamuoyuna yapılan açıklamada her iki seçimde de oyların Erdoğan’a verileceği ilan edilse de taban Yeniden Refah’a daha yakın. Ki bu tartışma uzun zamandır sürüyordu.”

Bu arada Yeniden Refah’ın Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile görüşmek için de randevu istediği ve görüşmenin önümüzdeki hafta olacağı bilgisine ulaştım.

MENZİL VE NURCU AĞABEYLER

Menzil cemaati de 16 Mart’ta yaptığı açıklamayla Cumhur İttifakı’na destek vereceklerini ilan etmişti. Yapılan açıklamada “yerli-milli” ayrımının yapıldığının altını çizelim:

“… Milli meseleleri güncel politik anlaşmazlıkların üstünde tutmaya sürekli muvaffak olan ve kendi içindeki ihtilafları asla Türkiye’ye zarar verecek boyuta taşımayan aziz milletimizin feraseti, fedakarlığı ve vatanseverliği bütün dünyaya örnektir. İnanıyoruz ki, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri bu örnekliğe eklenecektir.

“… Net hedeflerin hızlıca ve kararlılıkla hayata geçirilebilmesi adına geçtiğimiz kritik dönemin tecrübesini önemsiyoruz. Bu vesileyle hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğiz.”

Yine 19 Mart’ta Said Nursi’nin Sözler Cemaati Meşveret Heyeti, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bir bildiri yayınlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olacaklarını deklare etmişti. Ayrıca, Nur Cemaati içindeki Nesil grubu da Erdoğan’a yönelik destek mesajı yayınlamıştı.

Daha önce yaptığım şu tespiti paylaşmamda fayda var:

Bu noktada gördük ki, iktidar yüzde 50+1’in gerçekleşmesi için “muhafazakar-cemaat” çizgisinin altını yeniden çiziyor. Bir noktayı daha vurgulamak gerekiyor: Tarikat ve cemaatler uzun zamandır “siyasette rol almıyoruz” açıklamasını her fırsatta dile getiriyordu. Gördük ki– ki ben ve benim gibi düşününler siyasetin tam da göbeğinde olduğunu söyledi, yazdı- 2023 seçimleri onlar için de “çok çok çok önemli”!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir