İHH Somali’de 10 bin 520 adet besin kolisi dağıttı

Son iki yıl içerisinde çok az yağış alan Somali’de, kuraklık devam ediyor. Kuraklıktan şu ana kadar 7 milyonu aşkın kişi etkilendi.

Ülkede, 2019 yılında çöl çekirgelerinin istilası sonucu ziraî üretimin gerilemesi ile başlayan besin krizi de, dünya genelinde yaşanan enflasyon ve tedarik dertleri ile güzelce arttı.

1 buçuk milyon çocuk yetersiz besleniyor

Hükümetin memleketler arası yardım davetlerinde bulunduğu Somali’de, son iki yıllık süreçte 850 bin insan meskenlerini terk etmek zorunda kaldı. Ülkede, 5 yaş altı 1 buçuk milyon çocuk akut yetersiz beslenme durumuyla karşı karşıya. Çok sayıda bölgede su kuyuları kururken; sıhhat hizmetlerine, besine ve suya büyük gereksinim duyuluyor.

4 kentte besin kolisi dağıtıldı

İHH İnsani Yardım Vakfı, sıkıntı günler yaşayan Somali’ye yönelik başlattığı yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH bu kapsamda, kuraklıktan etkilenen ve mülteci kamplarında yaşayan ailelere yönelik olarak Mogadişu’da 7 bin, Kismayo’da bin 520, Beydava ve Dusamareb’de de biner adet olmak üzere toplam 10 bin 520 adet besin paketi dağıttı. Besin paketlerinin içerisinde, 25 kg pirinç, 25 kg un, 25 kg şeker, 3 litre yağ, 8 kg hurma ve 2,5 kg süt tozu bulunuyor.

Somali’de, 1990’dan bu yana sel ve kuraklık üzere 30’dan fazla afet yaşandı. 2011’deki kuraklık ve besin krizi nedeniyle yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Destek olmak için

Somali’ye ve kuraklık yaşanan başka Afrika ülkelerine İHH aracılığıyla dayanak olmak için, KURAKLIK yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL bağışta bulunulabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online bağış yolu ile ya da İHH’nın banka hesap numaralarına açıklama kısmına KURAKLIK yazarak istediği meblağda yardım edebiliyor.

KAYNAK: HABER7