DSÖ: Maymun çiçeği, yıllardır fark edilmeden yayılmış olabilir

Kimi ülkelerde ortaya çıkan maymun çiçeği olaylarının akabinde, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), yeni bir açıklama yaptı.

Şu anda 26 ülkede yüzlerce beşerde görülen maymun çiçeği virüsünün, dünya çapında birdenbire ortaya çıkmadan evvel yıllarca “sessizce sirkülasyonda olabilme” ihtimaline dikkat çekildi.

“Bir müddettir tespit edilmemiş bulaş olabilir”

DSÖ’den Rosamund Lewis, “Bir müddettir tespit edilmemiş bulaş olabilir. Bilmediğimiz şey, bunun ne kadar sürmüş olabileceği.” dedi.

Kelam konusu virüsün ne vakit yayılmaya başlamış olacağına ait görüşünü paylaşan Lewis, “Haftalar mı, aylar mı yoksa birkaç yıl mı olduğunu bilmiyoruz.” diye konuştu.

Virüsün kökeni araştırılıyor

Bulaşıcı hastalık uzmanları ve genetik laboratuvarlarındaki bilim insanları, maymun çiçeğinin kökenini bulmak için araştırmalarını sürdürüyor.

Edinburgh Üniversitesi bilim insanları, yakın vakitte virüsün numuneleri sıraladı ve bulgularını 30 Mayıs’ta yayınladı.

Genetik kodda değişiklikler bulundu

NBC News’in aktardığına nazaran, numuneler, 2017 ve 2019 yılları ortasında Singapur, İsrail, Nijerya ve Birleşik Krallık’ta tanımlanan bir maymun çiçeği varyantından geliyor.

Araştırmacılar, beri virüsün genetik kodunda “beklenmedik derecede çok sayıda” değişiklik tespit etti. Lakin kimi uzmanlar, bu çeşit değişikliklerin mevcut salgının alanını açıklamaya kâfi olduğuna inanmıyor.