Cumhurbaşkanı kararıyla çıkılan İstanbul Kontratı için son duruşma bugün görülecek

Davanın son olması beklenen duruşması ise bugün görülecek. Fakat son periyotta tekrar gündeme gelen bayan cinayetleri ve başta Pınar Gültekin davası yargıdan çıkan kararlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışa yönelik reaksiyonları artırdı. Bugün yapılacak duruşma sonrası mahkeme heyetinin kararını yazılı olarak açıklaması bekleniyor. Kararın iptal edilmemesi durumunda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edilebilecek. Bayan örgütleri buradan da olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda AYM’ye ferdî müracaatta bulunacağını açıkladı.

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, “Ülkemizde uzun müddettir bayana yönelik şiddete, ayrımcılığa karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ulusal ve memleketler arası hukukî, kamusal kazanımlarımız, başta İstanbul Kontratı olmak üzere eril iktidar tarafından hücum altında” dedi.

İKİ KATLİAM DAHA

Öte yandan Isparta’da, birlikte yaşadığı Ayhan Y. tarafından tabancayla vurulan iki aylık gebe bayan Rabia Aydınlı ömrünü yitirirken Balıkesir’de, evli ve bir çocuk annesi Sevim Özdemir, sürücü İsmail Ertek tarafından tüfekle öldürdüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.