CHP’li Atıcı: Alışılmış ki HDP’ye bakanlık vermek zorundasınız

CHP’de Parti İçi Eğitim Sorumlusu olarak vazife yapan Aytuğ Atıcı, TVNET’te katıldığı programda konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in tartışma yaratan “HDP’ye bakanlık verilebilir” açıklamasını kıymetlendiren Atıcı, “Tam AK Parti’nin istediği bir söyleşi olmuş, tam AK Parti’nin istediği cümleyi sarf etmiş” dedi.

“TABİİ Kİ BAKANLIK VERMEK ZORUNDASINIZ”

Aslında sarf edilen cümlede bir şey olmadığını söyleyen Atıcı, “Olayın bir teorik boyutu var, bir de pratikte uygulama boyutu var. Teorik boyutuna nazaran HDP; yasal ve legal bir siyasi partidir. Şayet siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, alışılmış ki bakanlık vermek zorundasınız. Şayet ittifak ve koalisyon yoksa niçin bakanlık veresiniz? Teorik olarak anayasaya nazaran parlamentoda kümesi bulunan siyasi partilere bakanlık verilir. Hatta kümesi yoksa bile, milletvekili değilse bile bakanlık verilebilir” sözlerini kullandı.

“BAKANLIK YAPAN HDP’LİLER MAKÛS BEŞERLER DEĞİL”

“Anayasada ne yazdığını hepimiz biliyoruz. üzerinde yaygara kopartılacak bir durum değil bu” diyen Atıcı, “HDP’ye bakanlık verilebilir yanıtı bu kadar yaygara koparıyor ise, AK Parti’nin HDP’ye verdiği 2 bakanlık var. 2015’te 7 Haziran-1 Kasım ortası. Anayasa diyor ki; ‘Hükümet kurulamadığında seçim hükümeti kurulur’ anayasaya nazaran bir zorunluluk” açıklamasında bulundu.

Bu bakanlıkları verenin AK Parti değil anayasa olduğu anımsatılan Atıcı, “Anayasaya nazaran herkese bakanlık verilebilir. Kâfi ki TC vatandaşı olsun, cürüm işlememiş olsun. Teorik olarak verilebilir. AK Parti vermiş mi? Vermiş. AK Parti anayasaya nazaran mecburen vermiş” diye konuştu.

Bakanlıkta vazife alan HDP’lilerin makûs beşerler olmadığını söyleyen Atıcı, “Burada ben HDP’lilere bakanlık veren bir zihniyetin, ‘Vay sen CHP olarak nasıl HDP’ye bakanlık vermeyi düşünebilirsin’ bile demesini yadırgıyorum ve tezat buluyorum” tabirlerini kullandı.