Bush ‘Ukrayna’ diyeceğine ‘Irak’ dedi: Tek bir adamın işgali

ABD eski Lideri George Bush, Dallas’ta katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında Ukrayna savaşıyla ilgili yaptığı gafla gündemde.

Misyonu devrinde Irak ve Afganistan işgallerindeki savaş cürümlerine imza atan kararlarıyla bilinen Bush, Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamasında “Irak’ın büsbütün haksız bir işgali” tabirlerini kullandı. Bush, lisan sürçmesini “Ukrayna’yı kastediyorum” halinde süratlice düzeltti.

The Guardian, Bush’un gaf anlarına ait imgeleri yayınladı.

Ukrayna savaşıyla ilgili konuşmasında “Sonuç, bir adamın Irak’a büsbütün haksız ve acımasız bir işgal başlatma kararıdır” diyen Bush’un kelamlarını “Ukrayna’yı kastediyorum” formunda düzelttiği görüldü. Bush’un açıklamaları sırasında salondaki gülüşme sesleri de imajlarda yer aldı.

George W. Bush periyodunda İkiz Kulelere taarruz nedeniyle Afganistan ve kitle imha silahları olduğu gerekçesiyle Irak işgal edilmiş, on binlerce insanın hayatını kaybettiği taarruzlara ait verdiği kararlar nedeniyle hakkında “savaş suçu” gerekçesiyle milletlerarası mahkemelere sayısız şikayet yapılmış lakin cezasız kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.