Bipolar Bozukluğu Olanlar Memur Olabilir Mi?

Bipolar bozukluk, kişinin ruh halinde, enerjisinde ve işlev görme yeteneğinde değişikliklere neden olan bir beyin bozukluğudur. Bipolar bozukluğu olan kişiler, tipik olarak günlerden haftalara kadar farklı dönemlerde ortaya çıkan, duygu durum dönemleri olarak adlandırılan yoğun duygusal durumlar yaşarlar. Bu hastalığın erken online psikolog yardımı ile kurtulabilir. Memuriyette psikolojik geçmişine bakılır. Eğer bipolar bozukluk psikolog tarafından konulursa bu memuriyetiniz için sorun oluşturabilir çünkü psikolog bölümü bu tarz hastalıkların ileri evrelerinde ilaçla tedavi edilen yöntemler sunacaktır. Bu tür bir rahatsızlık var ise psikologlar tarafından halledebilmekte ve memuriyete hazırlık sağlanır. Psikologlar teşhis koymaz veya ilaçla tedavi etmeyeceği için yapılan işlemler hastane geçmişinde görünmez. Psikologlar sadece terapi yöntemi ile hastalığı tedavi etmeye uğraşır. Elbette ilerlemiş bir bipolar bozukluk terapiye cevap vermez ise bir psikolog bölümüne gidilmelidir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar ve ilgili bozuklukların birkaç türü vardır. Mani veya hipomani ve depresyon içerebilirler. Semptomlar, ruh hali ve davranışta öngörülemeyen değişikliklere neden olabilir ve bu da yaşamda önemli sıkıntı ve zorluklara neden olabilir. Psikoloji testleri yaptırarak bu evlerin hangisinde olunduğu öğrenilebilir.

  • Bipolar I bozukluğu: Öncesinde veya sonrasında hipomanik veya majör depresif dönemler olabilecek en az bir manik dönem geçirilebilir. Bazı durumlarda mani gerçeklikten kopmayı (psikoz) tetikleyebilir.
  • Bipolar II bozukluğu: En az bir majör depresif dönem ve en az bir hipomanik dönem geçirilebilir, ancak hiç manik dönem geçirilmeyebilir.
  • Siklotimik bozukluk: En az iki yıl – veya çocuklarda ve gençlerde bir yıl birçok hipomani semptom periyodu ve depresif semptom periyodu yaşanabilir. (majör depresyondan daha az şiddetli olsa da).
  • Diğer çeşitler: Bunlar, örneğin, belirli ilaçlar veya alkolün neden olduğu veya Cushing hastalığı, multipl skleroz veya felç gibi tıbbi bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan bipolar ve ilgili bozuklukları içerir.

Bipolar II bozukluk, bipolar I bozukluğun daha hafif bir formu değil, ayrı bir tanıdır. Bipolar I bozukluğunun manik dönemleri şiddetli ve tehlikeli olabilirken, bipolar II bozukluğu olan kişiler daha uzun süre depresyonda kalabilir ve bu da önemli düzeyde bozulmaya neden olabilir. Online terapi ile bu hastalığın ilerlemesine engel olunabilir. Bipolar bozukluk her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, tipik olarak genç yaşlarda veya 20’li yaşların başında teşhis edilir. Belirtiler kişiden kişiye değişebilir ve belirtiler zamanla değişebilir. Uzman tarafından konulan teşhise göre memuriyet yapılıp yapılamayacağı belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir