Becerikli Ünal NTV’de: Toplumsal Medya Teklifi ne içeriyor?

Son dakika haberi!

Basın, toplumsal medya ve internet haberciliğine ait düzenlemeler içeren teklif TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifle, ne üzere değişiklikler hayata geçecek? Dezenformasyona yönelik cezalar nasıl düzenlenecek? AK Parti Küme Başkanvekili Uzman Ünal, NTV’de soruları yanıtladı.

Uzman Ünal’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

”Dezenformasyonun ceza ile engellenemeyeceğini bütün dünya kabul ediliyor fakat bunun kabahat olduğunu da kabul ediliyorlar.

Toplumsal medya teklifi üzere bilhassa Avurpa’da da benzeri düzenlemeler yapılıyor. Bakın biz, dezenformasyonu ‘kamu barışa karşı suç’lar başlığı altında ele aldık. Biaz şayet şahıslara yönelik cürüm başlığı altında ele alsaydık o vakit tabir özgürlüğünün ihlali kelam konusu üzere tezler ortaya atılabilirdi.

Söz hakkı, tenkit ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye bu türlü bir çalışma yapıyoruz.

MUHALEFETİN TENKİTLERİ

Anayasa’ya alışılmamış olabilmesi için öncelikle başka maddelerde karşılık bulmaması gerekiyor ya da basın özgürlüğünü direkt kısıtlayıcı niteliğe sahip olması gerekiyor. Gelişmiş demokrasilerde bu şekil düzenlemeler yapılıyor. Almanya bu hususta daha sert önlemler getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun savlarını alışılmış ki gazeteci haberleştirecek. Bu hata kapsamına girmiyor.

Dezenformasyon hepimizi tehdit eden bir durum. Dezenformasyon ya kabahat kararını da yargı verecek. Lakin kalkıp daha ilgili düzenlemeyi okumamış, çıkıp ‘vatandaşın sesini kısıyorsunuz’ diyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.