Balıkesir’de her 500 kilogram tarla atığı karşılığında bir kuzu verilecek

Kooperatif bünyesinde bulunan 13 köyde hayata geçirilen proje kapsamında, zirai ve ziraî atık toplayan kooperatif üyelerine, 500 kilo başına bir toklu kuzu ikram edilecek.

Büyükşehir Belediyesi, tarlalarda oluşan plastik atıkların ve kullanılmış zirai ilaç ambalaj atıklarının tabiata verdiği zararın önüne geçmek gayesiyle konteynerler yerleştirerek nizamlı olarak boşaltımını sağlıyor.

160 bayan ortağı olan Gönen Merkez Hasanbey Tuzakçı Ziraî Kooperatifi Lideri Berrin Ehil Var, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın hayata geçirdiği Sıfır Atık Projesini “Tarlada Sıfır Atık” olarak uyarladıklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Kurulu ile birlikte 13 köye lider bayan çiftçi seçerek bu köylere konteynerler yerleştirdiklerini belirten Var, şunları kaydetti:

“Bu köylerde faal olarak devam eden proje kapsamında 3 bin 400 kilogram zirai ve ziraî atık toplandı. Birinci dağıtımımızı Büyükşehir Belediye Liderimiz Yücel Yılmaz’ın katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Konteynerimizin olmadığı köylerden de çok fazla talep gelmeye başladı. Bayanlarımız projeye çok sahip çıkıyor. Coğrafik İşaretli Balıkesir kuzusunu yaygınlaştırmak ve tarlalardaki atığın önüne geçmek hedefiyle yaptığımız proje çok hoş ilerliyor.”Bayan çiftçi olarak köylerde sıfır atık konusunda şuur oluşturduklarını tabir eden, Tuzakçı köyünden Nadire Çakır da küçük büyük herkesin kampanyaya takviye olmaya başladığını söyleyerek, “Biz, çiftçiler olarak toprağa ve hayvana değer verdiğimiz için bu proje bizi heyecanlandırdı. Bizlere, Sıfır Atık Projesinde yardımcı olan Büyükşehir Belediye Liderimiz Yücel Yılmaz’a ve Kent Kurulu’na teşekkür ediyorum. Onların sayesinde çöp konteynerleri bizim köylerimize geldi ve bizler de birer bayan çiftçi olarak bunların başında yer alıyoruz ve öteki arkadaşlarımıza örnek olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bostancı Köyünden Nilgün Üsküp ise projeyi duyduklarında çabucak dahil olmak istediklerini belirterek, “Çevremizde çok ekim alanı olduğu için zirai ilaç atıkları ve sifonlar var. Biz, bunları kıymetlendirmek istedik. Tarlada Sıfır Atık Projesi kapsamında bütün atıklarımızı konteynerlere dolduruyoruz. Her 500 kilogram atığa Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir toklu kuzu veriliyor. Bizler için âlâ bir proje oldu. Hem atıklarımız çevreyi kirletmiyor hem de bize yarar sağlıyor.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.