Bakan Nebati: Sıhhat çalışanlarının performans ek ödeme tavanları yükseltildi

TBMM Genel Konseyi, Meclis Başkanvekili Celal Adan Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Meclis’e sunulan, ‘2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Çetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edildi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ PERFORMANS EK ÖDEME TAVANLARI YÜKSELTİLDİ’

Genel Kurul’da, Ek Bütçeye ait konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, milletvekillerinin soru ve tenkitlerine cevap verdi. Milletvekillerinin, sıhhat çalışanlarının özlük haklarına ait neler yapıldığı sorularına Nebati, sıhhat çalışanlarının özlük haklarına yönelik kabul edilen yasal düzenlemeyi hatırlattı.

Bakan Nebati, “Sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeleri genel bütçeye alınarak, dağıtılabilir ek ödeme ölçüsü arttırıldı, performans ek ödeme tavanları yükseltildi. Doktorların ve diş doktorlarının emekli aylıklarına ait güzelleştirme yapıldı, hastanelerin tamamında performans ek ödemesi dağıtılabilir hale getirildi” dedi.

Bakan Nebati, Ek Bütçeye ait muhalefetin tenkitlerine ise görüşülmekte olan Ek Bütçe Kanun Teklifinin hazırlanma ve görüşme adabında mevzuata karşıt bir konu bulunmadığını belirtti.

Nebati, milletvekillerinin vergi gelirlerine ait sorularına, “Ocak 2022 yılı bütçesinde gelirlerin yüzde 75’i toplanmış, vergi gelirlerinde rastgele bir artış yok. Gelirdeki artış, enflasyon vergisidir” tabirlerini kullandı.

“İthalattan alınan vergide çok artış var” formundaki tenkitlere ise Bakan Nebati, “Ocak-Mayıs 2022 devrinde merkezi idare bütçe gelirleri yüzde 100, vergi gelirleri ise yüzde 108 oranında artış göstermiştir. Dış ticaret hariç vergi gelirleri ise bu periyotta yüzde 102,9 oranında artış göstermiştir. Ocak-Mayıs 2021 devrinde toplanan vergilerin yüzde 37,2’si dolaysız vergilerden alınırken 2022 yılının birebir periyodunda bu oran yüzde 44,1’e yükselmiştir. Bu periyotta en büyük artış yüzde 154 oranıyla gelir ve çıkarlar üzerinden alınan vergilerden kaynaklanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Kurumlar vergisinin, bu periyotta yüzde 281,9 oranında, gelir vergisinin ise yüzde 46,2 oranında arttığını aktaran Nebati, “Kurumlar vergisindeki bu artış, esasen, finans dalının yanında üretim ve ihracattaki yüksek performansa bağlı olarak kurum kârlılıklarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Bu devirde 2’nci en büyük artış yüzde 124,8 oranıyla ithalde alınan KDV’de olmuştur. Tekrar, bu devirde özel tüketim vergisi yüzde 63,5 oranında artmıştır” açıklamasını yaptı.