Bakan Bozdağ: Finlandiya’da 12, İsveç’te 21 teröristin evrakları bekliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İspanya’nın başşehri Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan mutabakata ait gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin NATO’nun, Avrupa Kurulu’nun ve çok sayıda memleketler arası örgütün üyesi olan bir ülke pozisyonunda bulunduğunu tabir eden Bozdağ, NATO’nun bir güvenlik örgütü olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin başta PKK, FETÖ, DHKP-C, PYD, YPG ve DAEŞ olmak üzere terör örgütleriyle çaba ettiğini belirten Bozdağ, NATO’nun güvenliğinin üye ülkelerin güvenliğinin sağlanmasıyla temin edilebileceğini kaydetti.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Görüyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İsveç dahil olmak üzere pek çok ülke terör örgütlerine aleni bir biçimde takviye veriyorlar uzunca bir vakittir. PYD ve YPG’nin, PKK’nın farklı versiyonları ve PKK olduğunu bildiği halde binlerce TIR oraya silah aktardılar ve bunu gizlemeden yaptılar. Eğitimler, öteki şeyler yapılıyor. Türkiye haklı olarak, ‘Madem NATO üyesiyiz bizim aleyhimize yapılan bu terör faaliyetlerini sizin desteklemeniz bu çatının doğurduğu hukuka aykırıdır’ diye her keresinde söz etti. Onlar dinlediler, ‘Gereğini yapacağız’ dediler lakin bugüne kadar maalesef gereken yapılmadı.”

”FİNLANDİYA’DA 6 PKK’LI, 6 FETÖ’CÜ, İSVEÇ’TE 10 FETÖ’CÜ, 11 PKK’LININ BELGELERİ BEKLİYOR”

Bir gazetecinin teröristlerin iadesi konusunda yeni bir adım atılıp atılmayacağına yönelik sorusu üzerine Bozdağ, iade belgelerinin daha evvelki periyotlarda gönderildiğini hatırlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:

“Onlardan bu mutabakat metni çerçevesinde bu başvurularımızın gereklerini yapmalarını isteyeceğiz. Esasen müracaatlarımız var. Onlara ayrıyeten bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri kelamların gereği, hem Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin belgeleri, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Artık bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi konusunu yine kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız. Yine bir belge göndermemize gerek yok. Evraklar orada, kelamlarının gereğini yerine getirmelerini bir defa daha isteyeceğiz.”

4’LÜ TEPE SONRASI MUTABAKAT

NATO doruğundan evvel Türkiye-Finlandiya ve İsveç başkanlarının görüşmesinden mutabakat çıktı.

Türkiye’nin güvenlik telaşları konusunda İsveç ve Finlandiya ile mutabakat imzalandı, iki ülkenin NATO üyeliğinin önü açılmış oldu.

İsveç ile Finlandiya, PKK ve uzantılarıyla gayret konusunda Türkiye ile tam işbirliği taahhüdünde bulundu. Terörizmin tüm biçimleriyle çabada türkiye ile dayanışma sergileme kelamı verildi.

Buna nazaran iki ülke, PYD/YPG ve FETÖ’ye takviye sağlamayacak, terörizmle çaba için mahallî mevzuatlarını güçlendirecek.

İsveç ve Finlandiya, PKK ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerine yönelik soruşturma başlatacak ve bunları yasaklayacak.

Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi de mutabakatın unsurları ortasında. Buna nazaran, Türkiye’ye yönelik şiddeti kışkırtan faaliyetler dahil olmak üzere, terör örgütlerinin propagandası hedefiyle iki ülke maddelerinin istismar edilmesini engelleyecek.

İsveç ve Finlandiya, savunma sanayii bahislerindeki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını düzenleme taahhüdünde de bulundu. Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortalarında artık hiçbir silah ambargosu bulunmadığını teyit etti.

Terör ve örgütlü hatalarla uğraş konusunda istihbarat paylaşımı düzeneği kurulması da kararlaştırıldı.

İki ülke, terör zanlılarına dair hudut dışı yahut iade taleplerini acilen ve bütün boyutlarıyla sürece koyma ve Türkiye ile iade ve güvenlik işbirliğini geliştirmek için gerekli ikili düzenlemeleri yapma kelamı de verdi.