ASELSAN’a memleketler arası tasarım mükafatı

Dünyanın en itibarlı tasarım yarışlarından olan İtalya merkezli A’Design Award, her yıl 100 tasarım kategorisinde, 141 milletten ortalama 4 bin 500 müracaat alıyor. Yapılan değerlendirmeyle en güzel tasarım kriterlerine sahip yaklaşık 200-250 tasarım ödüllendiriliyor.

ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Güç, Otomasyon ve Sıhhat Sistemleri (UGES) Bölüm Başkanlığı, “A’Security, Safety and Surveillance Products (A’Güvenlik, Emniyet ve Gözetleme Ürünleri)” kategorisinde, Arın-X6040D Çift Açılı X-Ray Bagaj Tarama Aygıtı endüstriyel tasarım çalışmasıyla bu kategoride verilen 5 mükafattan “A’Design Award 2022 Silver Mükafatı“ne uzandı.

ASELSAN, “A’Vehicle, Mobility and Transportation Design (A’Vasıta, Taşıma ve Ulaşım Tasarımı)” kategorisinde ise Mod-Ice Konsept Banliyö Treni iç ve dış endüstriyel tasarım çalışması ile bu kategoride verilen 14 mükafattan “A’Design Award 2022 Bronze Ödülü”ne layık görüldü.

Küçük çantalı, büyük bagajlı, bebek otomobilli, bisikletli ve engelli yolcular için özelleşmiş alanlar ile geniş bir kullanıcı kitlesini kucaklayan iç vagon tasarımı, serin bir hava akımını soyutlayan buz küpü desenleriyle kalabalık ve sıcak seyahatlerde serinlik hissiyatı veren ferah bir iç ambiyans oluşturuyor.

Tren, kapı kenarlarındaki buz küpü desenleri üzerine yansıyarak yavaşça hareket eden LED ışıklandırmalarıyla güçlendirilen hava akımı hissiyatı sunuyor.

Tehlikelerden arındırıyor

Arın-X6040D Çift Açılı X-Ray Bagaj Tarama Aygıtı ise sade ve kullanıcı dostu denetim klavyesiyle kullanıcı ekran orta yüzü dizaynına sahip bulunuyor.

360 derece her taraftan görülebilir ikaz işaretleri, ışıkları ve kolay erişilebilir acil stop butonuyla vazife yapan Arın, iç ek şase gerektirmeden kendi ayakları üzerinde durabilen sac büküm strüktürel yapısıyla kullanılıyor.

İç işleve nazaran bölünmüş servis kapakları ile süratli ve kolay aygıt bakım imkanı sunan tasarım, kesimdeki rakiplerinin endüstriyel ve makineleşmiş eser manzaralarının bilakis çağdaş ve yüksek teknoloji algısı yaratan çağdaş tasarım çizgisini takibe imkan veriyor.

X-Ray bagaj denetim aygıtları, havaalanları, limanlar, hudut kapıları, gümrükler, devlet binaları üzere birçok tesisin güvenliğinin sağlanmasında kritik kıymet taşıyor.

ASELSAN Arın X-Ray Bagaj Denetim Aygıtları, faal atom numarasına nazaran organik, inorganik, metal husus ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor. Aygıtlarda, otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme işlevi, tünel giriş-çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi üzere kabiliyetler bulunuyor.

Arın aygıtları, Tokat ve Gaziantep havalimanlarının akabinde Dışişleri Bakanlığında da kullanılmaya başlandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.