Adımlarınız yüzlerce adıma karışsın

14 Mart Tıp Bayramı Koşusu Eymir Gölü’nde koşulacak.  Türkiye Acil Tıp Derneği’nden yapılan açıklamada “Adımlarınız yüzlerce adıma karışsın, anılarınıza yeni bir hikaye eklensin. Tıp Bayramının enerjisi hepimize geçsin” denilerek Ankaralılara koşuya katılma çağrısı yapıldı.

A.Cevat UĞRAŞ

ANKARA (Anayurt) – Pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları için koşu düzenlendi. Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ve Acil Tıp Asistan Birliği (ATAB),  14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, Kovid -19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları anısına bu yıl ilk kez 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu düzenliyor.

14 Mart Tıp Bayramı Koşusu için Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada acil tıp adına adım atmak için Ankaralılara koşuya katılmaları çağrısı yapılarak, “Geçirdiğimiz yorucu ve zorlu iki senenin ardından aramızdan ayrılan değerli meslektaşlarımız anmak, anılarımıza bir yenisini eklemek ve acil tıp adına sağlıklı bir adım atmak adına sizleri de aramızda görmek istiyoruz” denildi.

14 Mart Tıp Bayramı Koşusu’nun ileriki yıllarda da düzenlenerek geleneksel hale getirme düşüncesiyle ilk adımların atılacağı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “14 Mart 1827 tarihi, Osmanlı’da ilk modern tıp öğreniminin başladığı tarih bilinmektedir. Sadece ülkemizde kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı, Hikmet Boran önderliğindeki tıp fakültesi öğrencilerinin işgal kuvvetlerine karşı kararlı duruşlarına atfen 14 Mart 1919’dan beri kutlanmaya devam etmektedir. Doktorundan hemşiresi ve adını sayamadığımız tüm sağlık emekçileri olarak, özveri ile yaptığımız mesleğimizin, pandemi sürecinde bir kez daha ne kadar zorlu, kıymetli ve önemli olduğunu anladık. Bizler de TATD olarak, her yıl kutladığımız bu anlamlı günün sadece günlük kutlamalarla kalmamasını istedik. 14 Mart Tıp Bayramı’nın hikayesini tüm ülkemiz ile paylaşmak ve yaşatabilmek adına, bugünün ileriki yıllarda  gelenekselleşeceğine inandığımız bir koşu ile anılması için ilk adımı atıyoruz. Bu koşunun ülkemiz ve tıp camiasından koşuya gönül verenlerin buluşacağı özlemle beklenen bir koşuya dönüşmesini istiyoruz. Geçirdiğimiz yorucu ve zorlu iki senenin ardından aramızdan ayrılan değerli meslektaşlarımızı anmak, anılarımıza bir yenisini eklemek ve acil tıp adına sağlıklı bir adım atmak adına sizleri de aramızda görmek istiyoruz. Adımlarınız yüzlerce adıma karışsın, anılarınıza yeni bir hikaye eklensin. Tıp Bayramının enerjisi hepimize geçsin.”