AB ile İngiltere ortasında “Kuzey İrlanda Protokolü” tansiyonu

Tasarı, Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler ve İskoçya’dan Kuzey İrlanda’ya giden malların gümrüğe tabi tutulması zorunluğunu büyük ölçüde kaldırıyor.

Tasarı metnine nazaran, Kuzey İrlanda’da kalacak mallar, gümrük denetimine gerek duyulmadan taşınabilecek. Fakat İrlanda Cumhuriyeti üzerinden AB’ye gidecek mallarsa gümrüğe tabi tutulacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Kuzey İrlanda’daki siyasi istikrarı destekleyeceğini savundu.

AB Komitesi, İrlanda Protokülünü yine müzakere etmenin gerçekçi olmadığını açıkladı. İngiltere’nin tek taraflı aksiyonuna orantılı reaksiyon verileceği kaydedildi.

İngiltere’nin Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle Avrupa Birliği’yle (AB) yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü tarihi birliktelik 2021 yılında sona erdi. 

TARTIŞMALI KUZEY İRLANDA PROTOKOLÜ

Brexit Mutabakatının bir modülü olan protokol, Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ortasındaki ticareti düzenliyor.

Protokole nazaran, Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin Gümrük Birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.

Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere’yle birlik yanlısı Protestanlar ortasındaki savaşı sona erdiren Belfast Muahedesi gereği, denetimlerin yapılabildiği fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor.

Bu yüzden denetimlerin lakin denizde yapılması kararlaştırılsa da İngiltere hükümeti uzun müddettir değişiklik talep ediyor.

Ayrıca, Kuzey İrlanda’da İngiltere’yle birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) de protokolün iptal edilmesini ya da en azından değiştirilmesini istiyor.

Parti, Londra’ya baskı yapabilmek için mayıs ayındaki lokal seçimler sonrası Kuzey İrlanda’da yeni idarenin oluşturulmasını engelliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.