60-65 yaş grubu hâlâ aşı bekliyor

60-65 yaş grubu hâlâ aşı bekliyor
60-65 yaş grubu hâlâ aşı bekliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada, 60-65 yaş grubundaki yurttaşlar için aşılama sürecinin başlayacağını söylemişti; ama bu süreç hâlâ başlayabilmiş değil.

Diğer yandan 24 Şubat’ta öğretmenler için aşı sürecini başlattıklarını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu sözlerinin üzerinden bir ay geçti; ancak milyonlarca öğretmen aşı randevusu dahi alamadı.

MESAJ GÖNDERİLMEDİ

Sağlık Bakan Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada “Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin” ifadelerini kullanmıştı. Ancak, 60-65 arasındaki yaklaşık 4 milyon yurttaşa henüz mesaj gönderilmedi.

2 Mart’ta başlayan yüz yüze eğitimde ise üç hafta geride kalırken koronavirüs salgınına karşı aşılanabilen öğretmenlerin oranı yüzde 10’a bile ulaşmadı. 1,2 milyon öğretmen ile eğitim personelinden yalnızca 80 bini aşı olabildi.

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ülke genelinde aşı talebiyle basın açıklamaları düzenledi. Eğitim-Sen Samsun Şubesi’nin açıklamasında, “Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hâlâ aşı yapılmamıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır” denildi. Eğitim-Sen Konya Şubesi’nin düzenlediği basın açıklamasında ise “Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir. Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*